Lamina Tedavisi

 Lamina Tedavisi

Lamina Tedavisi

Lamina tedavisi hastaların dişlerinin üzerinde en az miktarda törpüleme işlemi sonrasında yapılan kaplamaya verilen isimdir. Sağlam dişin üzerine yapılacak olan ince bir tabaka ile istenilen beyazlığa ve gülüşe sahip olunmaktadır. Tıp dilinde ise bu işleme yaprak kaplama denmektedir. Diş üzerinde çok az bir törpüleme işlemi yapılmasından dolayı da dişe en az zararı vermektedir. Böylelikle de dişi en çok koruyan protez uygulaması olarak da bilinir.

Lamina Tedavisi Nedir?

Lamina tedavisi hastaların dişlerinin çok ince bir tabaka halinde törpülenmesi sonrasında yapılan kaplamaya verilen isimdir. İnsanların akıllarına çok farklı şeyler gelmesinden dolayı da lamina tedavisi nedir ve nasıl yapılır gibi birçok soru akıllara gelmektedir. Lamina tedavisi nedir sorusuna cevap vermek gerekirse, bir tür kaplama şeklidir. Özellikle estetik gülüş isteyen ancak belli durumların buna engel olduğu zamanlarda tercih edilen bir durumdur.

Lamina tedavisi nedir sorusuna cevap olarak verilebilecek bir diğer yanıt ise doktorların dişlere belli uygulamalar yapmasına rağmen sonuç alamaması durumunda yapmış oldukları bir yöntemdir. Özellikle beyazlatma işlemi yapılmasına rağmen kişilerin dişlerinde koyu renklerin kalmasında başvurulan yollardan bir tanesidir. Böylelikle hastalar istemiş oldukları estetik görüntüye daha iyi ulaşabilmektedir.

Diş Lamine Tedavisi

Diş lamine tedavisi hastaların estetik gülüşlerini engelleyen birçok durumda tercih edilen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Özellikle de hastaların ön dişlerinde çarpıklık, ayrıklık veya şekil bozukluğunun bulunduğu durumlarda diş teli yerine tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Bu gibi durumların yanı sıra da hastaların aldıkları darbe sonucunda veya başka nedenlere bağlı olarak dişlerinde kırılan bölgelerin bulunması durumunda da bu tedavi uygulanmaktadır. Tedavi ise hastaların diş ölçülerinin uzmanlar tarafından alınması ve kişiye göre özel şekilde hazırlanması ile yapılır. İstenilen kaplamanın hazırlanmasından sonra ise diş uzman hekim tarafından törpüleme işlemi yapılması sonrasında kaplama gerçekleştirilir. Daha sonrasında da istenilen estetik görüntü ortaya çıkmaktadır.

Diş lamine tedavisi yapılacak bir diğer unsur ise hastaların ön dişlerinde belli bir oranda gözüken çürükler olmaktadır. Bu çürükler genellikle uzman hepimler tarafından temizlenme ve yerine uygun bir şekilde dolgular yapılmaktadır. Ancak dolguların ve dişin korunması için lamine kaplama kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Lamina tedavisi tercih eden kişilerin bir diğer sorunu ise dişlerin aynı oranda uzunluğa sahip olmamasıdır. Bu gibi durumlarda genellikle hastalar sağlığın yanı sıra estetik kaygıya bağlı olarak işlemi yaptırmaktadır. Böylelikle dişler istenilen boyutta büyütülmekte ve istenilen gülüş ifadesi ortaya çıkmaktadır. Lamina tedavisi ise genellikle bu kaygısı bulunan hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen yöntemler arasındadır. Sağlamış olduğu birçok avantaj nedeni ile de diş teli yaptırmak yerine kaplama yaptırma tercih edilmektedir.

Ayrık Dişlere Lamina Tedavisi

Ayrık dişlere lamina tedavisi özellikle diş teli kullanmaktan çekinen ve bu uzun süreci istemeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.  Ayrık dişi bulunan kişilere yapılacak olan bu tedavi ile çok kısa bir süre içerisinde istenilen gülüş şekline kavuşulmuş olunmaktadır. En çok tercih edilen bu yöntem dişlerin ayrık olduğu bölüme ince yapıda kişiye özel olarak hazırlanan laminanın yapıştırılması ile yapılmaktadır. Laminanın yapıştırılması ile de kişilerin dişlerindeki ayrık görüntü giderek istemiş oldukları estetik görüntüye ulaşmaları sağlanmaktadır.

Ayrık dişler için yapılacak bu işlem sadece açık olan iki diş arasını kapatmamaktadır. Diğer dişlere de uygulanacak işlemler ile şeklin yanı sıra renk bozukluklarının da düzelmesini sağlamaktadır. Bu da kişinin eskisinden çok farklı bir gülüş estetiğine sahip olmasının önünü açmaktadır.

Lamina tedavisi uygulanırken dişlerin aynı hızada olacağı şekilde de kaplamaların yapılması mümkündür. Ancak bu durum çok titiz ve dikkatli çalışılması gereken bir işlem olmasından dolayı kişilerin sabırlı ve uzman doktorlar ile çalışması gerekir. Uzun sürecek işlemler olmasından dolayı da mutlaka kişinin bu süreçte iyi bir doktor ile süreci yönetmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde dişlerin genişliği, duruşu, rengi ve konumu gibi durumlar ortak bir noktada buluşularak karar verilebilmektedir.

Lamina kaplama yapılırken ayrık diş sorunu hızlı bir şekilde çözülmektedir. Ancak kişiler aralıklı diş tedavisi lamina ne kadar süre kullanılır gibi soruları da sormaktadır. 0.1 mm veya 0.2 mm kalınlığında yapılacak olan bu kalmalar genellikle hastaların günlük hayatında hissetmeyeceği şekilde olmaktadır. Doğru bir şekilde bakımının yapılması ve doktorun önermiş olduğu şeylere dikkat edilmesi durumunda ise yapılan kaplamalar uzun yıllar boyunca kullanılmasını sağlamaktadır. Ayrık dişlere lamina tedavisi yapılırken de uzun süreli kullanım hastalar tarafından en çok tercih edilme nedenlerinden bir tanesidir.

Porselen Laminalar Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Lamina tedavisi her hastaya uygulanabilecek bir işlemdir. Ancak belli hastalar için istek haricinde bir ihtiyaç olmaktadır. Çünkü estetik görüntü kaybının oluşması ile kişilerin psikolojik anlamda çöküşlerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu gibi sorunlar yaşayan bireyler ise porselen laminaların hangi durumlarda kullanılabileceği hakkında bir araştırma yapmaktadır. Porselen lamina kaplamaların yaptırılabileceği durumları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kişilerin ön dişlerinde çarpıklık veya şekil bozukluğunun bulunması sonucunda estetik gülüşü engellemesi durumlarında yapılmaktadır.
 • Kişilerin darbe veya farklı nedenlere bağlı olarak dişlerinde kırılma meydaan gelmesi durumunda kullanılmaktadır. Bu problemi yaşayan kişilerde ise önce diş onarılmakta daha sonrasında ise eski estetik görüntüsü yeniden lamina kaplama ile gerçekleştirilmektedir.
 • Estetik görüntü için dişlerin uzatılması için tercih edilmektedir. Bu dişlerin ağız yapısına göre daha kısa kalınan hastalar tarafından tercih edilmektedir.
 • Doktorlarda yapılacak olan diş beyazlatma işlemine rağmen sonuç alamayan kişiler bu tedavi yolunu seçebilmektedir.
 • Ön dişlerde çürümelerin meydana gelmesi durumunda kaplama yapılması mümkündür. Kaplama öncesinde ise hastaların dişlerindeki çürükler temizlenmekte ve yıkım düzeltilmektedir. Daha sonrasında ise istenilen renkte ve boyutta kaplamalar yapılmaktadır.
 • Dişleri ayrık olan hastalarda kullanılmaktadır. Özellikle dişleri ayrık ve diş teli tedavisini kabul etmeyen kişiler bu yöntemi sıklıkla tercih etmektedir. Böylelikle herhangi bir uzun süreli işlem görülmeden estetik kaygılar giderilmektedir.
 • Dişlerde herhangi bir sorunu olmayan hastalarda kaplama işlemini yaptırabilmektedir. Bu hastalar genellikle dişlerin duruş şeklinden veya gülüş estetiğinden memnun olmayan kişilerdir. Hastaların bu gibi bir şikâyet ile gelmesi durumunda istenilen renkte ve istenilen boyutta lamina kaplamalar yapılmaktadır.

Lamina tedavisinin yapılacak olan kişilerin yanı sıra lamina tedavisi fiyatları merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu fiyatlar gidilecek olan doktora ve yapılacak olan işleme göre değişkenlik göstermektedir. Birkaç farklı hekim ile görüşülerek fiyat konusunda ortalama bir bilgi edinilmesi mümkündür. Ancak yapılacak olan işlemin fiyatının yanı sıra işçiliğinin de ne kadar iyi olduğu önemli olan bir konudur. Çünkü bu süreç uzun ve titizlik gerektiren bir işlemdir. Bu anlamda iyi ve iletişimi kuvvetli bir doktor ile çalışmak istenilen estetik gülüşe sorunsuz bir şekilde ulaşmaya yardımcı olur. Bundan dolayı Lamina tedavisi ücreti yanı sıra çalışılacak olan hekim de oldukça önemlidir.

 Porselen Laminaların Avantajları Nelerdir?

Lamina tedavisi yaptıran hastaların hayatındaki değişiklikleri birçok kişi direk olarak gözlemlemektedir. Bu anlamda da kişiler avantajlarını oldukça merak ederek araştırma yapmaktadır. Porselen laminaların yapan hastalara sağlamış olduğu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hastalara kısa bir süre içerisinde küçük müdahaleler yapılmaktadır. Bu da sürecin tamamlanması ile doğal ve sağlıklı bir diş görüntüsünün ortaya çıkmasını sağlamaktadır.
 • Kaplamalar sağlam, dayanıklı ve renkleri bozulmayan malzemelerden oluşan bir yapıdadır. Bu da tedavisi gerçekleşen hastaların uzun yıllar boyunca bakımlarına dikkat etmesi ile kullanmalarını sağlamaktadır.
 • Işık geçirgenliği oldukça yüksek bir maddeden olmaktadır. Bu sayede de kullanan kişilerin dişlerin doğal görünmesine yardımcı olmaktadır. İnce bir tabaka olmasından dolayı da yapılan işlemin uzman olmayan bir göz ile anlaşılması mümkün olmamaktadır.
 • Görüntüsünden hoşlanılmayan veya düzeltilmesi istenilen dişlerin teknolojik imkanlar ile kopyası alınması sonucunda düzeltilme işlemleri yapılmaktadır. Bu süreçte de hastaların dişlerine herhangi bir şiddetli müdahale yapılmamaktadır. Teknolojik imkanlar sayesinde dişlere zarar vermek yerine dişleri korumayı hedefleyen bir işlem yapılmaktadır.
 • Sigara, çay veya kahve gibi dişlerde leke oluşturan durumlar lamina kaplamalar etkilenmemektedir. Bu yüzden de kaplamalarda herhangi bir renk değişimi ile karşılaşılmamaktadır.
 • Diş taşı oluşumunu engellemektedir. Bu da hastaların ilerleyen seviye de diş kaybı veya diş eti çekilmesi gibi problemler ile karşılaşmalarını minimum seviyeye indirmektedir.
 • İnce bir yapısı bulunmaktadır. Doğru işlemler ve yapıştırmalar yapılması durumunda da çekme veya germe gibi kuvvetlere karşı yüksek bir direnç göstermektedir.
 • Çeşitli etkenlere bağlı olarak oluşacak aşınmaları büyük bir oranda azaltmaktadır.

Porselen lamina kaplama yaptıran kişilerin yukarıda sayıldığı gibi birçok avantajı bulunmaktadır. Ancak yapılan her işlemdeki gibi bu işlemin de dezavantajları bulunmaktadır. Dezavantajları en az seviyeye indirmek için ise doğru bir hekim ile çalışmak gerekmektedir. Porselen lamina kaplamanın yaptıran kişiye dezavantajlarını ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Lamina işlemi uzun ve titiz bir aşama ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu yüzden de kaplamaya uygun şekilde dişlerin hazırlanması, hazırlanan porselen kaplamaların doğru yapıştırılması ve istenilen ölçüde yaptırılması gerekilmektedir. Bu aşamalarda ise titiz ve hassas davranılmaması durumunda istenilen sonuçlar ile karşılaşılmamaktadır.
 • Diğer tedavilere göre maliyeti yüksektir. Ancak diğer tedavilere göre de hızlı bir sonuç alınmasını sağlamaktadır.
 • Nadir bir durum olsa da bazı hastalarda lamina kaplamaların düşmesi gibi durumlar ile karşılaşılmaktadır. Bunun genellikle nedeni ise hekimlerin yapıştırma esnasında titizlik göstermemesi olmaktadır. Bazı durumlarda ise hastaların çok sert cisimlere maruz kalması da olabilmektedir. Bu gibi durumlarda porselen lamina yeniden dişe yapıştırılması mümkündür.

 

Porselen laminanıoın sağlamış olduğu avantajlar ve dezavantajları bu şekilde sıralamak mümkündür. Avantajları her ne kadar fazla gibi gözükse de dezavantajları yaşamamak için iyi bir doktor ile çalışmak gerekmektedir. Bu yüzden de Lamina diş tedavisi fiyatı araştırmasının yanı sıra da doktorun hastalarına yapmış olduğu işlemlerin sonuçları ve hasta memnuniyetlerinin de araştırılması gerekmektedir.

Lamina Tedavisi Fiyatları

Lamina diş tedavisi fiyatı diş teli kullanmak istemeyen ve belli hastalıklardan estetik gülüşe sahip olamayan birçok hastanın araştırdığı bir konudur. Lamina tedavisi genellikle 5 ila 7 gün arasında gerçekleşen bir süreçtir. Bu yüzden de hastaların bu süreçte iyi bir doktor ile çalışması oldukça önemlidir.

Alanında uzman ve hasta memnuniyeti yüksek olan hekimlerde ise genellikle lamina tedavisi ücreti diğer hekimlere göre biraz daha fazla olabilmektedir. Ancak bu tarz durumlarda ücretin yanı sıra işlerin kalitesine de bakılması gerekmektedir. Ücretlerin yanı sıra da devlet tarafından bu işlemin karşılanıp karşılanmadığı da merak edilmektedir. Lamina kaplama işlemi estetik amaçla yapılan bir işlem olmasından dolayı devlet tarafından karşılanmamakta ve genellikle devlet hastanelerinde yapılmamaktadır.

 

Lamina tedavisi hastaların dişlerinin çok ince bir tabaka halinde törpülenmesi sonrasında yapılan kaplamaya verilen isimdir. İnsanların akıllarına çok farklı şeyler gelmesinden dolayı da lamina tedavisi nedir ve nasıl yapılır

Lamina tedavisi her hastaya uygulanabilecek bir işlemdir. Ancak belli hastalar için istek haricinde bir ihtiyaç olmaktadır. Çünkü estetik görüntü kaybının oluşması ile kişilerin psikolojik anlamda çöküşlerin meydana gelmesine neden olmaktadır.
whatsapp yol tarifi instagram telefon