Gülüş Tasarımı Nedir

Gülüş Tasarımı Nedir
07Şubat
0 Yorumlar


Ağız ve diş bakımı denilince akıllara ağız kokusu, diş kayıpları ve diş ağrısı, gibi sorunlarının çözümü gelse de günümüzde diş ve diş etlerine bağlı gülüş estetiği, gülüş tasarımı da çok önemli bir yere sahiptir.

Çürük dişlerin, diş eti hastalıklarının, diş dizilimindeki çapraşıklıkların, anormal renklenmelerin ve diş kayıplarının sonucunda oluşan estetik problemleri gibi sorunlar, kişilerin sosyal hayatlarına olumsuz olarak yansıyabilir. Kişinin öz güven eksikliğine neden olarak toplum içinde gülmekten kaçınmaya başlamasına yol açıp, rahatsızlık verici boyutlara ulaşabilir.

Sağlıklı dişlere sahip olunsa da kişi zamanla diş ve diş etlerinin orantısızlığı, şekil ya da biçim bozukluklarını estetik anlamda iyileştirmek isteyebilir. Güzel ve iyi bir gülüş, kişinin psikolojik olarak kendisini iyi hissetmesine ve aynı zamanda karşısındaki insanlarda daha iyi bir intiba da uyandıracaktır.

Gülüş Tasarımı Yapılmadan Öncesi ve Uygulanan Tedaviler Nelerdir?
Gülüş tasarımı yapılmadan önce hastanın ağız sağlığı dikkate alınır. Tedaviye uygunluğu gözlemlenir. Diş formu incelenir. Bu gözlemlerden sonra kişilerin ağız ve çene yapısına uygun tedavi yapılır.

Tedaviler de ise; Yaprak Porselen (Laminate Veneer), Zirkonyum kuron (Zirkonyum Kaplama), Şeffaf plak gibi başlıca tedaviler uygulanır.

Kişiye Özel Gülüş Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak kullanılan ve çok tercih edilen gülüş çeşitleri vardır. Bunlar şöyledir:

Çekici Estetik Gülüş: Bu gülüş için tedavide tercih edilen ön dişleri daha ön plana çıkarmaktır. Bu değişiklik sizlere daha genç ve daha çekici gülüş kazandıracaktır.

Entelektüel Gülüş: Dişlerin aynı seviyeye getirilerek kişiye daha olgun bir gülümseme edası katar.

Sportif Gülüş: Bu gülüşte orta kesici olan dişlerin yan taraflarda bulunan kesici dişlerden uzun olarak tasarlanmasıyla sağlanır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Gülüş tasarımında ilk olarak hastanın estetik beklentilerini doğru olarak anlamak ve ihtiyaçları doğru belirlemek çok önemlidir.

Hasta ağzından alınan ölçüler aracılığıyla hazırlanan modeller üzerinde problemler belirlenir ve planlamalar yapılır. Daha sonra hastaların ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında özel programlar kullanılarak ölçümlemeler yapılır ve yüz şekline uyum hesaplanır. Tedavi sonrasında oluşacak en yaklaşık görüntüler yine programlar ve hasta ağzına aslına uygun şekilde hazırlanan geçici restorasyonlarla hastaya sunulur ve fikirleri alınır.

Planlamalar tamamlandıktan sonra eğer ortodontik tedaviye gerek duyulmazsa öncelikle diş etlerinde var olan seviye bozuklukları düzenlenir. Diş eksikliklerinin bulunduğu durumlarda planlanan implant işlemleri ve gerekli görülen diğer cerrahi uygulamalar gerçekleştirilir. Cerrahi uygulamaların iyileşme dönemleri tamamlandıktan sonra ihtiyaç duyulması halinde diş beyazlatma işlemleri uygulanır.

Bu aşamadan sonra dişlerde var olan görsel ve biçimsel bozukluklar kimi zaman estetik kompozit dolgular aracılığıyla giderilir. Bu yöntemin yeterli gelmediği durumlarda porselen lamine ve kaplamalar ile zirkonyum kaplamalar devreye girer.

Kişinin de onayı alınarak hazırlanır ve 10 gün süre içerisinde estetik işlemler kalıcı olarak yapılır.

Gülüş Estetiği hangi işlemleri içerir?

Her hastanın estetik gereksinimleri farklı olacağından yapılacak olan işlemler kişiye özel olarak belirlenir. Bu işlemler belirlenirken hastanın; yüz hatları, cinsiyeti, yaşı ve beklentileri gibi faktörler dikkate alınır.

Öncelikle var olan çürük dişler ve diş eti hastalıkları tedavi edilir, diş temizleme işlemleri uygulanır. Sonrasında ise hastaların ihtiyaçlarına göre işlemler belirlenir. Bu işlemler genellikle; gingivektomi adı verilen diş eti estetiği girişimleri, diş beyazlatma (bleaching) yöntemleri, diş eksikliklerinin implant ve protez uygulamalarıyla telafi edilmesi, porselen…

Mükemmel Gülüşte Altın Kurallar?

Mükemmel estetik bir gülüşe sahip olmak için diş yapısının ve sıralanışının düzgün olması, üst üste çakışma olmamalıdır. Üstte bulunan dişler ön plana çıkarılmalı, diğer dişlere göre daha belirgin olmalıdır. Dişler pırıl pırıl olması ile birlikte lekelenmeler bulunmamalıdır. Dudak ve dişeti birbirine uyumlu olmalıdır. Diş yapısının sıralanışının yüz ile uyumlu olması gerekir.

Porselen lamine uygulamaları için genellikle dişlerde ya hiç aşındırma yapılmaz ya da minimal seviyede aşındırmalar gerçekleştirilir. Eğer porselen veya zirkonyum uygulamalar uygun görüldüyse aşamalar sırasında yapılan provalarda hastanın tekrar fikirleri alınarak bir takım değişikliklere gidilebilir. Bütün bu diş eti ve diş uygulamaları esnasında ve provalarda dudak şekli ve konturu da göz önünde bulundurulur ve hedeflenen tasarıma son hali verilir.

Kimi zaman gülüş tasarımı sırasında medikal estetik uygulamalardan da yararlanılır. Dudak ve yüz bölgelerine yapılan dermal dolgu vb. uygulamalarla gülüş daha ön plana çıkarılabilir.

Gülüş Tasarımı Sonrasındaki Avantajlar?

Hastalar tedavi öncesinde final görünümü hakkında bilgi sahibi olabilir kendisi için en ideal çözüme sahip olabilirler.

Daha doğal görünümlü yüz çenesine yakışır dişler elde edilir.
Dişlerin renkleri daha net olur.
Diş etleri daha sağlıklı görünüm kazanır.
Güzel parlayan diş, gülümsemeye kavuşulur.
Dişlerdeki kırıklar düzeltilir.

Paylaş

Yorumlar (0)
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

capctha İşlem Sonucunu Giriniz
whatsapp yol tarifi instagram telefon